PŘÍBĚH O GALERII OCELOVÝCH FIGURÍN
Galerie Ocelových Figurín (GSF) je světovým unikátem díky sochám v životní velikosti, které jsou vyrobené z recyklovaného šrotu. Nápad na tento projekt vznikl v Polsku na šrotišti “Skup Złomu przy Czołgu” (Šrotiště poblíž Tanku) v Pruszkowě, poblíž Varšavy. Tvůrcem celého projektu je “Jose” Mariusz Olejnik, původem z Polska, který se snaží rozšířit svůj unikátní projekt po celém světě již od roku 2011. Právě na šrotišti “Skup Złomu“ byla jeho týmem vytvořena první socha. Byl to konferenční stolek vytvořený z motoru V8. Celý nápad vznikl jako reakce na tehdejší krizi na trhu se šrotem, kdy jeho cena velice klesla. “Jose” Mariusz Olejnik přemýšlel, jak by velké množství šrotu využil, až ho napadlo využít části recyklovaného šrotu právě k výtvarnému umění v podobě ocelových figurín. Jeho inspirací byly jeho vzpomínky a sny v kombinaci s vášní pro auto-moto svět. Galerie ocelových figurín je putovním projektem,, jehož galerie můžete nyní navštívit v Polsku a České republice.

Exponáty jsou vyráběny za pomocí ručního svařování. K jejich výrobě není použita žádná těžká technika. K jejich výrobě jsou použity pouze hořáky, svářečky, kladiva a řezače. Dokonce i v případě „Železného muže“, u kterého bylo zapotřebí svařit zevnitř 37.000 matiček. Technologie použitá k tvorbě figurín nemá žádná omezení, takže je možné vytvořit cokoliv nás napadne – zvířata, nábytek, figuríny, každodenní předměty a auta. Prvním krokem je vytvoření kartografické mřížky, ve které je zobrazena socha. Vyžaduje to vysokou teplotu za pomocí hořáku, který je základním vybavením každého našeho řemeslníka. Figuríny jsou vytvářeny na základě návrhů. Nejdříve se vyrobí prototyp figuríny v poměru 1:18 a technická dokumentace, podle které je poté socha vytvořena. Náročným krokem je vytvoření kartografické mřížky, ve které je zobrazena socha. Vyžaduje to práci při vysokých teplotách z hořáku, který je tím nejzákladnějším vybavením každého našeho svářeče.


Na celé expozici se podílí 120 umělců z celého světa. Jedná se o členy mezinárodních tymů, kteří pracují na místech po celém světě. Jedná se o náročnou práci, kdy umělci tvorbě ocelových figurín obětují tisíce hodin. Potřebný materiál, tedy recyklovaný šrot se dováží ze šrotiště v Polsku.
Z čeho jsou figuríny vyrobeny?
Základním pilířem našich figurín jsou kousky kovového šrotu. Na exponátech můžete vidět různě velké části šrotu. Nejčastěji se jedná o šrot z aut a motorek. Mezi ty největší patří části motorů, převodovek, brzdových destiček, řetězů až po ty úplně malé díly jako jsou šrouby, matičky, ozubená kolečka.

Obvykle výroba trvá 1-8 měsíců dle velikosti figuríny. Nejvíce autentická jsou auta, která jsou z 90% reprezentací původního těla vozu a jejich výroba je časově nejnáročnější. Jedná se až o 7000 hodin práce pro tým čtyř lidí. Všechny exponáty jsou vytvořeny podle našich vlastních projektů.
Jak jsou figuríny velké?
Pomyslně můžeme rozdělit sochy do tří kategorií dle váhy. Malé figuríny ve velikosti dítěte do výšky cca 140 cm váží okolo 50-100 kg. Středně velké sochy do výšky cca 230 cm se s váhou pohybují mezi 300-500 kg. Ty největší figuríny, kam řadíme modely luxusních aut a autoroboty s výškou 320 cm, šplhají až na 1.200 kg, tedy 1,2 tuny 😊